Внесення мінеральних добрив восени та навесні: основні принципи
Для отримання максимальних урожаїв дуже важливим є внесення добрив. Адже правильне підживлення, таке як універсальне весняне добриво або осіннє добриво, є тим середовищем, звідки рослини отримуватимуть відповідні сполуки і речовини для правильного розвитку, швидкого зростання і поліпшення смакових властивостей.
Основна відмінність між осіннім і весняним добривом полягає в їхньому призначенні. Правильно внесене універсальне весняне добриво сприяє росту, гарному зав'язуванню плодів, високому плодоношенню. Осіннє добриво сприяє гарному укоріненню, зміцненню імунітету рослин, стійкості до шкідників і несприятливих погодних факторів.
Потрібні осінні або весняні добрива? Замовляйте у нас!
Внесення мінеральних добрив передбачає знання про кислотність і хімічний склад ґрунту, правильне дозування і глибину внесення, а також пору року, коли необхідно це здійснювати.
Осіннє добриво: принципи внесення
Осіннє внесення добрив допомагає менш підготувати рослини до зимівлі та забезпечує сильний старт навесні. Протягом осіннього часу рослина накопичує поживні речовини, які підтримують ріст коренів і загальну стійкість, забезпечуючи здоровий ріст рослини навесні.
Принцип 1. Час внесення. Добриво в гранулах, внесене занадто пізно, не дасть змоги рослині повною мірою засвоїти необхідне живлення. Час внесення залежить від
-
кліматичних умов: температури та кількості опадів;
-
типу ґрунту, оскільки глинисті ґрунти довше утримують вологу та поживні речовини, а піщані – швидше віддають;
-
культури, бо різні рослини мають різні потреби в поживних речовинах і різну швидкість їх засвоєння.
Зазвичай осіннє підживлення проводять після збирання врожаю і до настання (за 2-3 тижні) стійких холодів. Орієнтовні терміни для різних культур: під овочі та ягідні культури (під смородину слід вносити добрива без вмісту хлору), зернові культури (озима пшениця, жито), бобові культури (горох, соя [осіннє внесення фосфорно-калійних добрив під горох і сою може бути доцільним на бідних ґрунтах]) і цукрові буряки добриво вносять наприкінці вересня/на початку жовтня.
Принцип 2. Склад добрив. Осінь – оптимальний час для внесення фосфорних (P) і калійних (K) добрив. Восени важливими є такі елементи живлення:
-
фосфор (P), який сприяє розвитку кореневої системи, підвищує холодостійкість рослин і покращує засвоєння інших елементів живлення;
-
калій (K), який покращує водообмін у рослинах, підвищує їхню стійкість до хвороб і несприятливих умов, сприяє відтоку поживних речовин із листя до кореня;
-
Сірка (S) зміцнює імунну систему рослини та бере участь у синтезі білків, фотосинтезі; під озимі культури її вносять восени, а під ярі – навесні.
-
Внесення азотних добрив восени проводиться в амонійній формі в ґрунт нижче 10°C, щоб більша частина азоту збереглася на весну.
-
органічні речовини, які покращують структуру ґрунту, забезпечують рослини поживними речовинами на тривалий період і стимулюють розвиток корисної мікрофлори.
-
Мікроелементи забезпечують повноцінний розвиток рослин і беруть участь у багатьох біохімічних процесах.
Осіннє добриво універсальне, як правило, містить менше азоту, зате більше калію, фосфору і кальцію.
Принцип 3. Глибина загортання добрив восени дуже важлива для ефективності їхньої дії. Неправильний вибір глибини може призвести до втрати поживних речовин, їх недоступності для рослин або, навпаки, до передозування.
Глибина загортання залежить від 4 чинників:
-
від виду добрива, наприклад, фосфорні добрива малорухливі і потребують глибшого загортання;
-
від ґрунту, наприклад, у легких піщаних ґрунтах добрива можуть швидко вимиватися, тому їх потрібно закладати глибше;
-
від культури, бо їхня коренева система має різну глибину проникнення і для таких культур добрива закладають глибше;
-
від клімату, адже в посушливих регіонах добрива зашпаровують глибше, щоб вони не втрачали своїх властивостей під впливом сонця та вітру, але отримавши порцію вологи, поступово розчинилися в ґрунті.
У середньому, оптимальна глибина загортання фосфорних і калійних добрив восени становить 15-20 см, а азотні добрива рекомендується закладати на глибину 10-15 см.
Осінні комплексні добрива: основні види
Найпопулярнішими є такі марки комплексних осінніх добрив: Екоплант, Росаферт, Mirat, YaraMila, Dunger. Для підживлення садових рослин восени слугують комплексні добрива «Золота осінь», Fertis, Biofield.
Весняне внесення добрив: принципи
Весняне внесення добрив допомагає рослинам швидко рости, отримувати максимум їжі з ґрунту, бути при цьому міцними та стійкими до хвороб і шкідників. Універсальне весняне добриво має великий вміст азоту порівняно з іншими хімічними складовими, оскільки забезпечує швидкий ріст рослини.
Основні принципи весняного внесення мінеральних добрив такі:
Принцип 1. Правильний час внесення. Вносити весняне добриво слід ранньою весною після танення снігу, щоб його не змило талою водою. Оптимальні строки весняного внесення добрив залежать від кількох чинників: кліматичних умов, типу ґрунту, культури, а також виду добрива.
-
Компост, перегній вносять за 2-3 тижні до посадки, щоб вони встигли перепріти.
-
Суперфосфат, калійні добрива можна вносити безпосередньо перед посадкою, закладаючи їх у ґрунт.
-
Перше підживлення азотними добривами проводять після появи сходів або при висоті рослин 10-15 см. Повторні підживлення проводять з інтервалом у 2-3 тижні.
Принцип 2. Встигнути до зав'язі. Вносити весняне добриво потрібно до появи першої зав'язі, оскільки потім швидкий ріст рослини замість зосередження на плодоношенні є неефективним.
Принцип 3. Поживні речовини. Навесні важливо вносити такі елементи живлення рослини, як азот, фосфор і калій:
-
азот (N), який необхідний для створення білків, хлорофілу та інших важливих сполук, а також він стимулює ріст зеленої маси;
-
фосфор (P). Універсальне весняне добриво має бути збагачене фосфором, оскільки з нього будується білкова маса, він сприяє зміцненню рослини і її подальшій стійкості взимку. Цей елемент бере участь у процесах фотосинтезу, дихання, сприяє розвитку кореневої системи і дозріванню плодів;
-
калій (K), який покращує водообмін, підвищує стійкість рослин до хвороб і несприятливих умов, сприяє транспорту поживних речовин. За його участі відбувається фотосинтез, покращується структура плодів і збільшується тривалість їхнього зберігання.
Принцип 4. Правильна температура. Добрива краще засвоюються за температури ґрунту не нижче +5°С.
Принцип 5. Вологість. Перед внесенням добрив ґрунт необхідно зволожити.
Які весняні добрива підходять для різних культур?
Кукурудза вибаглива до поживних речовин на всіх етапах вегетації: азот сприяє нарощуванню зеленої маси, фосфор – розвитку кореневої системи та дозріванню зерна, калій – підвищує посухостійкість і поліпшує якість зерна.
Пшениця, жито, ячмінь, овес особливо потребують азоту на стадії кущіння та колосіння, а фосфор і калій сприяють розвитку кореневої системи та підвищують зимостійкість, калій покращує якість зерна.
Картопля потребує великої кількості калію для формування бульб, а азот необхідний для нарощування бадилля. Буряк особливо чутливий до нестачі бору, що призводить до захворювань коренеплодів, а азот необхідний для нарощування листової маси.
Потреба в поживних речовинах у різних овочевих культур різна; наприклад, томати й огірки вимогливі до калію, а капуста – до азоту. Потреба в поживних речовинах плодових дерев і чагарників залежить від віку дерева, сорту і типу ґрунту. Ягідні культури вимогливі до органічної речовини в ґрунті.
Готові комплексні добрива значно спрощують життя садівникам та городникам, надаючи збалансоване живлення для рослин у зручній формі. Вони містять основні макроелементи (азот, фосфор, калій) і часто доповнюються мікроелементами, необхідними для повноцінного розвитку рослин.
Весна – це час активного росту рослин, тому правильне підживлення є ключовим фактором для отримання багатого врожаю. Комплексні добрива забезпечують рослини всіма необхідними макро- та мікроелементами, сприяючи їхньому здоровому розвитку.
Професійні добрива
Щоб самому не вимірювати співвідношення корисних речовин, краще купити готові добрива. Адже там уже максимально підібрані всі необхідні компоненти, з урахуванням якості ґрунту, пори року, коли краще вносити добриво і рослини, для яких воно призначене.
Зазвичай ці відомості виробник зазначає на упаковці. Купити професійні добрива можна в магазинах, що спеціалізуються на сільськогосподарській тематиці, безпосередньо у виробників або в інтернет магазинах.
Зокрема, можна придбати добрива і в нашому магазині.
Важливі нюанси внесення добрив
Перш за все слід визначиться з типом добрива для вашого ґрунту.
-
Органічні або мінеральні добрива. Органічні добрива покращують структуру ґрунту, а мінеральні добрива – забезпечують рослини швидкодоступними поживними речовинами.
-
Комплексні або прості добрива.
-
Прості (некомплексні) добрива містять один основний елемент живлення (азот, фосфор або калій) і використовуються для корекції конкретного дефіциту поживних речовин у ґрунті.
-
Комплексні добрива містять два і більше основних елементи живлення і забезпечують збалансоване живлення рослин, оскільки містять основні елементи, необхідні для росту і розвитку. Наприклад, знаменитий суперфосфат – некомплексне, одне з найпоширеніших і найдоступніших фосфорних добрив.
Також під час внесення добрив необхідно враховувати погодні умови. Після внесення добрив бажані опади, які сприяють їх розчиненню і проникненню в ґрунт, а оптимальна температура для внесення добрив – 10-20°C.
Глибина внесення добрива залежить від типу добрива та його фізичних властивостей.
Деякі добрива несумісні між собою і можуть вступати в хімічні реакції, знижуючи ефективність.
До того ж, слід враховувати також екологічний аспект використання добрив.
Важливими, звісно, є норми внесення добрив, які залежать від типу ґрунту, культури, кліматичних умов та інших чинників. Норми внесення вказані виробником.
Перед внесенням добрив слід провести агрохімічний аналіз ґрунту та визначення дефіциту. Адже якщо ґрунт, наприклад, бідний на сірку, то навіть додавання азоту, фосфору та калію не дасть бажаного росту та очікуваного розміру врожаю. Тому в цьому разі ефективним є азотно-сірчане добриво в гранулах.
Добрива в гранулах
Добрива в гранулах мають низку переваг перед іншими видами добрив:
-
поступове вивільнення поживних речовин;
-
зручність застосування (легкість внесення, точність дозування);
-
ефективність (висока засвоюваність, мінімізація втрат, поліпшення структури ґрунту);
-
безпека для довкілля, адже багато гранульованих добрив виробляються з використанням екологічно чистих технологій; д)
-
широкий асортимент.
Поширені комплексні добрива
Сульфат амонію – це універсальне добриво, що застосовується по всій території України. Крім азоту, що сприяє швидкому росту і зміцненню пагонів, він містить ще й сірку, яка підвищує стійкість рослин до несприятливих факторів зовнішнього середовища, таких як холод, посуха, а також захищає рослини від патогенів – вірусів і грибків.
Сульфат амонію зручний у використанні, оскільки його не потрібно глибоко вносити в ґрунт, тому підходить як для великих фермерських, так і для малих приватних господарств. Азот у ньому міститься в такій сполуці, що не випаровується і не вивітрюється.
Універсальне добриво для кукурудзи та добриво для пшениці містить у своєму складі сульфат амонію. Він найкраще підходить для використання навесні та добре поєднується з такими добривами як фосфорні та калійні.
Калійне добриво «Екоплант» виробляється із сировини рослинного походження, і є органічним, екологічно чистим. Воно збагачене сіркою, фосфором, магнієм та іншими сполуками. Це універсальне добриво можна застосовувати цілий рік. Воно підходить як для осіннього внесення, забезпечуючи зміцнення кореневої системи, так і у весняно-літній період, для досягнення швидкого росту і зміцнення пагонів рослин.
Внесення мінеральних добрив на основі калію сприяє збільшенню кількості білків у зернових культурах, жирів в олійних культурах, а також вуглеводів в овочевих культурах. Також внесення добрив Екоплант сприяє поліпшенню смакових якостей і подовжує час зберігання врожаю.
Універсальне добриво для пшениці та кукурудзи з підвищеним вмістом калію сприяють зростанню міцного стебла і дають змогу уникнути втрат під час збирання врожаю. Крім того, до складу добрива для кукурудзи входить калій і кальцій, які перешкоджають накопиченню радіонуклідів у рослинах.
Під час внесення добрива Екоплант у ґрунт потрібно звернути увагу, чи буде це відбуватися одноразово, чи в кілька прийомів. Необхідну дозу розділяють на кількість ймовірних внесень:
-
для зернових (гречки, жита, пшениці, ячменю) – 5 кг для 100 кв.м,
-
для бобових, соняшнику, сої та кукурудзи – 3 кг для 100 кв.м,
-
для овочів, плодових дерев і ягід – 4 кг для 100 кв.м.
Підіб'ємо підсумки
Загалом, для отримання високих показників врожаю і вирощування продукції високої якості важливим є як осіннє, так і весняне внесення добрив. Добриво в гранулах у рекомендованих дозах абсолютно безпечне, навіть більше того, покращує смакові та поживні якості рослин.
- Виробництво мінеральних добривВиробництво мінеральних добрив - це складний технологічний процес, спрямований на створення високоефективних засобів для живлення рослин. Сучасні добрива, особливо пролонгованої дії, дають змогу оптимізувати сільськогосподарське виробництво, підвищуючи врожайність і покращуючи якість продукції за мінімального впливу на довкілля. Читайте докладніше про це в статті.Повна версія статті
- Органічні добрива: запорука родючого ґрунту і рясного врожаюОрганічні та мінеральні добрива потрібні, щоб істотно збільшити врожай. Якщо ви роздумуєте над питанням чи варто органічні добрива купити, то сподіваємося ми допоможемо вам. У цій статті зосередимо увагу саме на органічних натуральних добривах.Повна версія статті